אם אתה “מהמר” גדול מידי, אתה תחתך בסוף החוצה !

כתב: edo תאריך: 28/12/17

אחד מסודות ההצלחה המשותף לסוחרים גדולים, הוא ששיטת המסחר שלהם כוללת רעיונות מסחר ב”סיכון נמוך”. מסחר בסיכון נמוך הוא רעיון שנסחר ברמת סיכון כזו שמאפשרת לך לשרוד את התרחיש הגרוע ביותר שיכול לקרות בטווח הארוך, כך שעדיין תוכל להשיג את תוחלת הרווח ארוכת הטווח של שיטת המסחר שלך. זהו אחד מכללי המפתח החשובים ביותר למסחר מוצלח.

יכולה להיות לך תכנית המסחר הטובה ביותר, מידע ומערכת ביצוע טובה, אבל אם אתה “מהמר” גדול מידי, אתה תחתך בסוף החוצה. כסוחר אתה הולך להיפגש בוודאות עם הפסדים וקיימת חשיבות רבה להגביל את הנזק של ההפסדים האלה על מנת שיהיה אפשרי עבורך להשיג תשואה מצטברת על הון המסחר שלך.

 

קביעה נכונה של גודל הפוזיציה היא המרכיב החשוב ביותר בשליטה בסיכון, זהו חלק קריטי בשיטת המסחר שיקבע אם תשיג את היעדים שלך.

 

במקרים רבים הכישלון להרוויח כסף פשוט מתרחש בגלל שהאדם סיכן יותר מדי כסף. הסיכון המופרז מגיע מסיבות פסיכולוגיות, כשל בהבנת הסיכויים, ובמקרים מסוימים אפילו התשוקה להיכשל. בכל מקרה, מתמטית ההפסדים קורים בגלל סיכון של יותר מדי כסף.

 

ביסודו, גודל הפוזיציה הוא החלק בשיטת המסחר שלך שאומר לך “כמה” גדול “הימור של יכול להיות בכל רגע נתון לאורך חיי העסקה. התשובה לשאלה הזו מכרעת עבור רוב המשתנים שקובעים את הביצועים הסופיים של מגוון סוחרים מקצועיים. ועדיין לרוב הסוחרים בשוק אין שום מושג על מה לבסס את מודל גודל הפוזיציה שלהם. גם סוחרים מנוסים שיודעים שקביעת גודל הפוזיציה היא חשובה ומבינים שפתרון הגיוני לשאלה כיצד לעשות זאת הוא לבסס את “גודל ההימור” בהתחשב בגודל ההון שלהם, לרובם אין את הידע  המתאים כיצד באמת עושים זאת.

 

 

סוחרים רבים מאמינים שהם עושים עבודה הולמת באמצעות שימוש ב-stop של “ניהול סיכונים”, שזה Stop שבו יוצאים החוצה מהפוזיציה מתי שמפסידים סכום כסף שנקבע מראש – נניח 1,000$. יחד עם זאת, סוג כזה של stop לא אומר “כמה”, אז אין לו שום קשר עם קביעה של גודל הפוזיציה. שליטה בסיכון ע”י קביעת גודל ההפסד אם אתה נחתך החוצה היא לא אותו דבר כמו לשלוט בסיכון באמצעות מודל לקביעת גודל הפוזיציה שקובע “כמה” או אם בכלל אתה יכול להרשות לעצמך להחזיק. בתהליך של מתן מענה לשאלה “כמה”? יהיה עליך לשקול סוגיות כמו במה להשקיע ושליטה בסיכון, אבל סוגיות אלה הן לא חלק מ”המודל” לקביעת גודל הפוזיציה.

 

 

ולבסוף, אפשרי להיות בעליה של שיטת מסחר ייחודית ובעלת תוחלת רווחים גבוהה ומודל טוב לקביעת גודל “ההימור” ועדיין להפסיד כסף. דרושה יכולת להוציא לפועל את ההחלטות המתקבלות, וכאן הרבה סוחרים ותיקים נכשלים פעם אחר פעם, אתה חייב להרגיש נח לסחור את גודל הפוזיציה שלך יהיה גודלה ככל שיהיה.

 

 

כתב: יניב דניאלי,  יו”ר Circle A Capital .

תכנית הכשרה שפותחה ועוצבה
במטרה לאתר, לבנות ולטפח
סוחרים מיומנים חדשים
עבור החברה.